Τετάρτη 15 Νοεμβρίου 2017

Euroleague Φενερμπαχτσέ - Ολυμπιακός 83-90: «Σουλτάνος» στην Πόλη!

Φενερμπαχτσέ - Ολυμπιακός 83-90: «Σουλτάνος» στην Πόλη!

Αν και έκανε τα εύκολα, δύσκολα οδηγώντας ένα δικό του παιχνίδι στην παράταση, ο Ολυμπιακός άλωσε την Κωνσταντινούπολη, πήρε εκδίκηση για την περσινή του ήττα στον τελικό από την Φενέρ και (απ)έδειξε τις μεγάλες δυνατότητες που έχει ως ομάδα!

Το ζευγάρι των φιναλίστ του περσινού τελικού ανταμώνει ξανά σήμερα το βράδυ στην Κωνσταντινούπολη (εκεί όπου η Φενέρ πήρε τον πρώτο της τίτλο) με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόβαθμες μετά από 6 αγώνες έχοντας 4 νίκες και δύο ήττες…

Η Φενέρ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και βρέθηκε να προηγείται με 5-2 και 10-5, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε γρήγορα, «έσφιξε» την άμυνα του και με μπροστάρη τον Πρίντεζη ισοφάρισε γρήγορα σε 12-12, προηγήθηκε με 15-18, με την πρώτη περίοδο να κλείνει βρίσκοντας τους ερυθρόλευκους στο +1 )17-18).

Οι ερυθρόλευκοι όμως ξεκίνησαν με λάθη και τη β' περίοδο με αποτέλεσμα να δεχθούν ένα σερί 7-0 (απόρροια της τεχνικής ποινής που δέχθηκε και ο Τόμσον) με την διαφορά στα μισά του δεκαλέπτου να είναι σταθερά στους 6 πόντους για τους πρωταθλητές Ευρώπης.

Ο Ολυμπιακός μπόρεσε να μειώσει στον πόντο (31-30), όμως στο τελευταίο δίλεπτο υπέστη επιθετικό μπλακ άουτ με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα σερί 8-0 και το ημίχρονο να βρει την Φενέρ να προηγείται με 39-30.

Το σερί της Φενέρ συνεχίστηκε με την έναρξη της 3ης περιόδου με τους Τούρκους να ξεφεύγουν με 47-34, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά εμφανίστηκε στο ματς ο Μπράιαν Ρόμπερτς με τον Αμερικανό πλέι μέικερ να πετυχαίνει 4/4 τρίποντα βάζοντας ξανά τον Ολυμπιακό στο παιχνίδι (49-45 στο 25')!

Οι ερυθρόλευκοι πλέον είχαν αποκτήσει αυτοπεποίθηση και με ένα τρομερό καλάθι μετά από χορευτική πιρουέτα του Τόμπσον και τρίποντο από τον ίδιο προηγήθηκε με 51-52 στο 28', ενώ ο ΄Ρόμπερτς με το 5ο του τρίποντο στην εκπνοή έστειλε τον Ολυμπιακό για πρώτη φορά στο +4 (53-57)!

Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου μπήκαν με άλλον αέρα στην τελευταία περίοδο και με νέο τρίποντο του Στρέλνιεκς ο Ολυμπιακός μεγάλωσε τη διαφορά με το σκορ να είναι 58-67 στο 33'30''!

Η Φενέρ μείωσε σε 60-67, αλλά ο Ολυμπιακός με δύο καλάθια μετά από επιθετικά ριμπάουντ έφτασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο με το σκορ να είναι 60-71 στο 37'και τον Νάναλι να μειώνει ξανά σε 63-71 στο 37'20''.

Ωστόσο δύο τρίποντα από Νάναλι και Γουοναμέικερ έφεραν την Φενέρ στο 69-73 στο 1'45'', αλλά ο Μιλουτίνοφ με κάρφωμα έδωσε μια τεράστια ανάσα στον Ολυμπιακό (69-75).
Στο 39' ο Νάναλι αστόχησε στο τρίποντο, όμως χάθηκε το ριμπάουντ και ο Σλούκας με βολές μείωσε σε 71-75 στα 48'' πριν το τέλος.

Στην επόμενη επίθεση ο Ρόμπερτς αστόχησε, ο Πρίντεζης χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ (!) και στα 23'' η Φενέρ πήγε πάλι στις βολές με τον Ντατόμε να έχει 2./2 και το σκορ να γίνεται 73-75! Στην επαναφορά ο Παπανικολάου έκανε λάθος πάσα προς τον Μιλουτίνοφ και η Φενέρ στα 18'' πήρε την κατοχή με τον Βέσελι στα 8'' να κερδίζει βολές!

Ο Τσέχος ευστόχησε και στις 2 για το 75-75, ο Ρόμπερτς αστόχησε στο πρώτο του τρίποντο στην εκπνοή και το ματς πήγε στην παράταση!

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Στρέλνιεκς έφερε τον Ολυμπιακό στο +4 (77-81) και στο 43' ο Πρίντεζης με τρομερό τρόπο πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έστειλε τη διαφορά στο +6 (79-85) και στα 50'' πριν το τέλος ο Στρέλνιεκς με τρίποντο καθάρισε το ματς διαμορφώνοντας το 81-90, με το τελικό σκορ να είναι 83-90!